Top

4th Grade Math Word Problems

Students usually find 4th grade math to be a little more challenging than the previous years. While the foundation remains the same, students will expand the boundaries of what they have learned in the 4th grade. As the math gets a bit more complex, 4th graders will be expected to work harder to keep up. This means more practice and more homework. The internet can give you plenty of options to get the extra practice you need, easily and quickly. 4th grade math problems online are convenient to use and ready any time you need them. The websites are designed to make learning math a fun and interesting experience rather than presenting the subject in a dreary light. The interactive tools and fun graphics will keep students engrossed in the learning process while learning all about fractions, decimals, graphs and geometry. 

Math Problems For 4th Grade

Back to Top
Math problems for 4th grade cover a variety of topics and have word problems as well. Online math helpers have great tips on how to zero in on the information you need and which terms and phrases to watch out for in math 4th grade word problems. With practice problems and solved examples to learn from, 4th grade math problems are bound to get easier with time. 4th grade math problems and answers can be found online for any problem the student needs solved. Working with an online tutor is a great idea for students who find it difficult to keep up in class. Working with an online tutor is like having a one student virtual classroom. The individual attention gives you the time and opportunity to voice your doubts and get them cleared immediately.

Solved Examples

Question 1: 67738 boxes are carried in one van and 76,542 boxes in another. How many boxes are carried together in both the vans ?
Solution:
Boxes carried in one van = 67,738

Boxes carried in another van = 76,542

Number of boxes carried together = 67,738 + 76,542

     6 7 7 3 8
+   7 6 5 4 2
------------------
  1 4 4 2 8 0
 ------------------
 

Question 2: A ticket to the movies is 5.45 dollars. The cashier sold 335 tickets. How much money did he collect ?
Solution:
Cost of one ticket = 5.45

Number of tickets sold = 335

Total amount he collected = 335 * 5.45

          3 3 5
      x  5. 4 5
   -------------------
        1 6 7 5
     1 3 4 0 x
  1 6 7 5 x x
--------------------
  1 8 2 5 .7 5
--------------------

=> Cashier collected 1825.75 dollars.
 

Question 3: Last year 34,267 vans were made in a toy factory. Of these, 1,454 were defective. How many toy vehicles were not defective?
Solution:
Number of toys made by toy factory = 34,267

Defective pieces = 1,454

Number of toy vehicles were not defective = 34,267 - 1,454

     3 4 2 6 7
  -  0 1 4 5 4
  -----------------
     3 2 8 1 3
  -----------------     
 

Question 4:  There are 1034 apple baskets. 345 are filled with apples. How many baskets are left to fill ?
Solution:
Total number of baskets = 1034

Baskets filled with apples = 345

Number of baskets left to fill = 1034 - 345

       1 0 3 4
-      0 3 4 5
   ----------------
       0 6 8 9
   ----------------